powrót

23 listopada 2003 13:01

Kluczowy





Konstytucja UE: Propozycja Kwaśniewskiego
IAR, jkl / 2003-11-23 12:04:00
Prezydent Aleksander Kwaśniewski proponuje wyłączenie kwestii systemu liczenia głosów w parlamencie rozszerzonej Unii Europejskiej z porządku obrad międzyrządowej konferencji zajmującej się opracowaniem ostatecznego kształtu konstytucji wspólnoty.

Prezydent mówi o tym w wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".
(...)
"Traktat nicejski był kluczowym argumentem referendum unijnego i nie możemy dzisiaj powiedzieć Polakom, że zmieniły się reguły gry. Stawką jest tutaj wiarygodność Unii wobec nas i wiarygodność polskich polityków w oczach naszej opinii publicznej" - mówi Kwaśniewski.
(...)




Mój komentarz

Przekaz podprogowy

Mamy przekaz podprogowy :

kluczowym , dzisiaj i apel do świadomości: w oczach naszej opinii publicznej.

Dwa słowa niebieskie, akcentowane, są podwójnym, więc alarmującym sygnałem dla podświadomości. Słowo zielone (wraz z zajbliższymi) apeluje do świadomości.

Świadomość ma utrudniony dostęp do pamięci dwóch pierwszych słów ( porównaj Długosz 'Bez szansy' i wypowiedzi L.Millera w tym samym dziale 'Polska - wypowiedzi polityków'). Powiązanie zaistniało lecz trudno je zweryfikować.

Zostaje podpowiedziane wprost do umysłu zdanie: (traktat Nicejski jest) kluczowym dzisiaj w oczach naszej opinii publicznej ' . Traktat ten dalej jest kluczowy.

Sens 'użycia' przekazu podprogowego dla polityka

Politykowi przekaz podprogowy pozwala 'wypowiedzieć' to, czego nie mógłby powiedzieć jawnie. Słuchacz 'slyszy' ale nie uświadamia sobie i nie moze zaprotestować. Powstaje sytuacja podobna do 'poparcia społecznego' . Pseudopolityk może kontynuować swoje działanie tak, jakby miał poparcie społeczne.

Tutaj Kwaśniewski przemawia głównie do słuchacza Europy Zachodniej, mówi więc ugodowo (i podprogowo) : 'zrozumiałe jest , że opinia w Polsce zje nas, jeśli się nie uprzemy przy Nicei'. Bojąc się zarzutu nieustępliwości, oraz by pozyskać sobie poparcie, podprogowo tłumaczy się. Robi też wrażenie, że nie upiera się przy Nicei mówiąc : Traktat nicejski był kluczowy ...'

Prawo złamane przez A.Kwaśniewskiego


Pr5/ At4 Nie ma wolności człowiek postępować z drugim tak, że planując pułapkę proponuje transakcję jawnie, 'na rynku', usypiając tym czujność ofiary,

Pod pozorem przekazywania informacji słuchacze zostali wciągnięci w pułapkę przekazu podprogowego.

Hipnoza

Sposób wpajania treści w powyższy sposób jest bliski hipnozie. Różnica polega na istniejącej, ograniczonej możliwości odparcia sugestii. Odpór jest możliwy, kiedy sugestia kłóci się istotnie z wiedzą ofiary. Odporowi sprzyja też duże doświadczenie i postawa nieufności do ' hipnotyzera '.

Spojrzenie na przekaz podprogowy jako na sposób wpływania na ludzi pokrewny hipnozie, pozwala wyraźniej dostrzec pojawiający sie tu charakter relacji 'hipnotyzera' i jego ofiary, która w wyniku takiego działania zostaje w sposób istotny pozbawiona samodzielności. Nikt z nas nie chce być sterowany przez drugiego, jest to więc działanie nieetyczne. Jawna próba takiego działania byłaby oprotestowana.

Oczywiście, jak to już powiedziłem na wstępie, mamy tu doczynienia ze złamaniem prawa Pr5/At4.




powrót